Użyteczność kalendarzy kieszonkowych

Mimo rosnącej popularności elektronicznych form notowania planowanych spotkań, spraw do załatwienia i ważnych wydarzeń, niesłabnącym zainteresowaniem użytkowników cieszą się nadal kalendarze kieszonkowe. Jakie są zalety tej formy prowadzenia notatek i na co zwrócić uwagę przy wyborze kalendarza? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.

 

Planujesz w skupieniu

 

Choć korzystanie z kalendarza w telefonie ma wiele zalet, to jednak posiada także sporo wad. Nie ma ich papierowy kalendarz kieszonkowy. O czym mowa? Przede wszystkim o planowaniu. Multifunkcyjność smartfona, choć z zasady przydatna, nie pozwala planować w skupieniu. Tworząc listę spraw do załatwienia, organizując kolejny dzień, tydzień czy miesiąc, zawsze możemy zostać od tej czynności oderwani przychodzącym sms-em czy mailem albo połączeniem telefonicznym. Kalendarz papierowy gwarantuje skupienie – zapisując w nim ważne informacje nie zostaniemy rozproszeni innymi sygnałami.

Swoboda zapisu w mediach elektronicznych i przesuwania całych, niekiedy długich zapisów, choć wygodna, także może okazać się pułapką. Łatwiej usunąć przypadkowo dane z telefonu niż wykreślić je z kalendarza papierowego. Zresztą w tym ostatnim przypadku nawet skreślone informacje, zawsze pozostają i można je odtworzyć.

 

Lepiej pamiętasz

 

Zapiski ręczne pozytywnie wpływają na zapamiętywanie, co zostało udowodnione przez naukowców. Dlatego planując dzień z długopisem w ręku, od razu porządkujemy przyszłe wydarzenia w głowie i zapamiętujemy je. Naturalnym jest dla nas również przywiązywanie większej wagi do tego, co sami zapisaliśmy odręcznie, niż do notatek elektronicznych.

Trudność w zmianie planów nakreślonych tuszem na papierze to również mniejsza pokusa, żeby je zmieniać i weryfikować. Tym samym dajemy sobie mniejsze szanse na prokastrynację, a więc doprowadzamy nasze zamierzenia do końca.

 

Łatwa i szybsza obsługa

 

Papierowy kalendarz kieszonkowy zabiera niewiele miejsca i można mieć go zawsze pod ręką. Sprawdzi się, jeśli trzeba w nim coś zanotować na szybko. Długopisem zapiszemy informację znacznie szybciej niż wystukując ją na ekranie smartfona. Szczególnie, jeśli zadbamy o to, żeby nasz kalendarz, tak jak kieszonkowe kalendarze Lediberg, posiadał odpowiedni dla nas układ dni, czy tasiemkę oraz perforacje, które ułatwiają natychmiastowe otwarcie kalendarza na odpowiedniej stronie.

 

Uniwersalny w zastosowaniu i elegancki

 

Kalendarz elektroniczny trudno uczynić uniwersalnym. Żeby prowadzić w nim dodatkowo notatki, trzeba zsynchronizować zwykle z inną aplikacją. W kalendarzu papierowym piszesz co chcesz, jak chcesz i kiedy chcesz. Nie musisz przejmować się niskim poziomem naładowania baterii czy niedostępnością zasilania. Cokolwiek i kiedykolwiek chcesz zapisać – kalendarz kieszonkowy zawsze „działa” i nie zrobi ci niespodzianki w postaci aktualizacji, synchronizacji czy wyłączenia z powodu zerowego stanu akumulatora w najmniej spodziewanym momencie.

Decydując się na kalendarz kieszonkowy, zadbaj, żeby poza odpowiadającym ci układem, był również eleganckim dodatkiem. Miło jest zapisywać informacje na ładnym, starannie dobranym kolorystycznie do okładki papierze i cieszyć oko elegancką oprawą własnego kalendarza papierowego.

Wróć