Jak kalendarze książkowe dla nauczycieli wykorzystać do organizacji lekcji?
Praca nauczyciela to codzienna organizacja lekcji oraz dotrzymywanie rozmaitych terminów. Dobrym pomysłem jest więc wyposażenie się w wygodny kalendarz, który ułatwi nam regularne planowanie aktywności i zapisywanie ważnych informacji. Kalendarze dla nauczyciela spotkać można w wielu różnych formach. Do wyboru mamy kalendarz książkowy dzienny, kieszonkowy czy kalendarz tygodniowy. Jak kalendarze książkowe dla nauczycieli wykorzystać do organizacji lekcji? Który model będzie najlepszym wyborem?
Jaki kalendarz wybrać?
Podstawową zaletą posiadania kalendarza jest nie tylko możliwość notowania informacji oraz terminów nadchodzących wydarzeń, ale także mobilność umożliwiająca noszenie go przy sobie. Dzięki dostępności w kilku formatach (A4 lub A5), z łatwością możemy dopasować ilość miejsca na notatki. Wybierając książkowy kalendarz, poza rozmiarem, warto zwrócić uwagę na jego wygląd zewnętrzny. Dostępne jest wiele wzorów oraz kolorów okładek, dzięki czemu każdy znajdzie odpowiedni dla siebie model. Organizacja lekcji z wykorzystaniem kalendarza książkowego z wyjątkowym wzorem sprawiać nam będzie radość każdego dnia.
Jeżeli kalendarz dla nauczyciela w formacie A4 lub A5 jest za duży, warto zwrócić uwagę na kalendarz kieszonkowy, który pozwoli zapisać podstawowe informacje, takie jak data spotkania z rodzicami czy zapowiedzianego sprawdzianu. Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, prowadzący zajęcia w jednej sali, przetestować mogą także kalendarze biurkowe, dzięki którym kluczowe adnotacje i daty zawsze będą w zasięgu wzroku. Kolejne rozwiązanie to kalendarz trójdzielny, którego harmonijna i barwna grafika zdecydowanie upiększy wygląd wnętrza sali.
Kalendarz książkowy dla nauczyciela - tygodniowy czy dzienny?
Kalendarze książkowe dla nauczycieli podzielić można, poza rozmiarem i materiałem okładki, na dwa podstawowe rodzaje:
kalendarz dzienny,
kalendarz tygodniowy.
Kalendarz dzienny jest doskonałym wyborem dla osób prowadzących zajęcia w więcej niż jednej klasie, które przez natłok obowiązków muszą często notować terminy i rozmaite informacje. Dzienny kalendarz może służyć nie tylko do zapisywania scenariuszy godzin lekcyjnych, ale także do notowania wskazówek dotyczących prowadzenia zajęć.
Model tygodniowy daje szerszy pogląd na nadchodzące dni, a dzięki mniejszej liczbie stron jest bardzo poręczny i wygodny w użytkowaniu. Ogranicza nas jednak do tworzenia krótkich notatek, przez co uniemożliwia rozpisanie szczegółowego planu lekcji. Idealnie sprawdzi się więc do tworzenia ogólnych, krótkich notatek i zapisywania najważniejszych wydarzeń.