Kalendarz dzienny czy tygodniowy - który wybrać?

Wybie­ra­jąc kalendarze książkowe powin­ni­śmy w pierw­szej kolej­no­ści zwró­cić uwagę na wielkość oraz roz­miesz­cze­nie na stro­nie dni i tygo­dni. Naj­czę­ściej kla­syczne kalen­da­rze wykonane są w for­ma­cie A5, pla­no­wa­nie dnia powsze­dniego zaj­muje całą stronę, a sobota i nie­dziela zawarte są na jed­nej wspól­nej stro­nie. Poni­żej przed­sta­wimy naj­częst­sze czyn­niki mające wpływ na wybór kalen­da­rza.

Kalendarz dzienny dla skru­pu­lat­nych osób

Kalen­darz książ­kowy dzienny ofe­ruje nam wię­cej miej­sca na zapi­sa­nie ewen­tu­al­nych nota­tek i zapi­sków. Z tego względu ma większą ilość stron, a sam kalen­darz jest cięż­szy niż ter­mi­narz tygodniowy. Osoby lubiące nosić kalen­darz wszę­dzie ze sobą powinny wziąć to pod uwagę. Oczywi­ście dużym jego plu­sem jest moż­li­wość szcze­gó­ło­wego zapla­no­wa­nia każ­dego dnia. Idealnie spraw­dza się, gdy mamy dzien­nie dużo spo­tkań oraz zadań ogra­ni­czo­nych cza­sowo. Dzięki niemu orga­nizacja pracy wznosi się na wyż­szy poziom, obo­wiązki są wyko­ny­wane w spo­sób bardziej prze­myślany i płynny. Zapla­no­wane ważne spo­tka­nia, tele­fony, uwagi i zada­nia, dzięki niemu są efek­tywniej reali­zo­wane i pozwa­lają na dużą oszczęd­ność czasu w ciągu dnia. Kalendarz dzienny jest wyko­rzysty­wany w pracy biu­ro­wej, przez han­dlow­ców, pre­le­gen­tów czy też osoby pracu­jące w sekre­taria­tach.

Poręczny kalendarz tygodniowy

Umoż­li­wia nam zapla­no­wa­nie całego tygo­dnia, ale nie­stety mamy mniej miej­sca na zapi­sa­nie rze­czy do zro­bie­nia. Jest ide­alny do roz­pi­sa­nia zadań bez wda­wa­nia się w szcze­góły. Dobrze spraw­dza się w przy­padku dużej ilo­ści umó­wio­nych spo­tkań w ciągu tygo­dnia. Pozwala na szybką reak­cję w cza­sie roz­mowy z klien­tem na ewen­tu­alną zamianę godziny lub dnia. Mniej­sza ilość miej­sca może być dużą zaletą, ale także wadą dla osób lubią­cych się roz­pi­sy­wać. Kalendarz tygodniowy ma mniejszą ilość stron i lżej­szą wagę, z tego względu jest bardzo praktyczny w codzien­nym użyt­kowa­niu.

Wybór kalen­da­rza książ­kowego

Do wyboru kalen­da­rza trzeba podejść bar­dzo indy­wi­du­al­nie. Dobrze jest porów­nać wiel­kość i układ stron, wybrać ulu­biony kolor oprawy. Musimy także odpo­wie­dzieć sobie na pyta­nie, czy będziemy mieć wystar­cza­jąco dużo miej­sca na nasze notatki. Korzy­sta­nie z prak­tycz­nego i gustow­nego kalenda­rza to nie tylko orga­ni­za­cja naszego czasu, ale także przy­jem­ność z jego użyt­ko­wa­nia.

 

 

Wróć