Kalendarze solarny i lunarny - podobieństwa i różnice

Gatunek ludzki od zawsze zauważał, że czas — choć wciąż płynie do przodu — to również zatacza koło. Natura ma swój rytm – raz wszystko kwitnie, potem dojrzewają owoce i zboża, a na końcu wszystko więdnie i obumiera. Gwiazdozbiory widoczne na niebie zmieniają się, ale po chwili się powtarzają. Kiedyś dni równały się nocom, potem stopniowo się skracały, aż do przesilenia zimowego, które zaczęło się wydłużać, a po chwili znowu równały się nocom. Tak więc cykl trwa i trwa, a powtarzalność przyrody prowadzi człowieka do dzielenia czasu na okresy, w których występują te same zjawiska. Aby odnaleźć się w tych cyklach, stworzono kalendarze, czyli systemy liczenia dni i dłuższych przedziałów czasowych, oparte na 2 okresowych zjawiskach astronomicznych: cyklu zmieniających się pór roku i cyklu zmieniających się faz księżyca. I tak powstał podział na kalendarze solarne (słoneczne), lunarne (księżycowe) oraz lunisolarne (księżycowo-słoneczne). Czym jest kalendarz lunarny i solarny? Czy są między nimi podobieństwa? Przekonajmy się!

Kalendarz lunarny

Kalendarz lunarny oparty jest na fazach księżyca. Rok księżycowy ma 354 dni, które podzielone są na 12 miesięcy synodycznych (każdy po 29 lub 30 dni). Jest on znany wszystkim starożytnym ludom. Konsekwencją używania tego kalendarza jest rosnąca rozbieżność między czasem mierzonym ruchem księżyca a czasem mierzonym ruchem słońca. Większość starożytnych ludzi była jednak świadoma tego problemu. W każdym roku słonecznym jest około 12,37 miesięcy synodycznych. Dlatego, jeśli kalendarz księżycowy ma być zgodny z kalendarzem sezonowym, liczba dni musi być okresowo dodawana.
Niektóre grupy religijne nadal używają kalendarza księżycowego. Przykładem jest kalendarz żydowski, o którym mówi się, że pochodzi z 3760 r. n.e. Żydowski rok religijny rozpoczyna się jesienią i składa się z 12 miesięcy naprzemiennie od 30 do 29 dni.

Kalendarz solarny

Kalendarz solarny to kalendarz, który rządzi naszym życiem. Jest to system datowania oparty na roku sezonowym trwającym około 365 1/4 dnia, czyli czasie potrzebnym Ziemi na obrót wokół Słońca.Wydaje się, że Egipcjanie jako pierwsi opracowali kalendarz solarny. Ponowne pojawienie się psa-Syriusza (Sothis) na wschodnim niebie było stałym punktem każdego roku, który zbiega się z corocznym wylewem Nilu. Egipcjanie utworzyli kalendarz składający się z 365 dni i 12 miesięcy, z których każdy ma 30 dni, z 5 dniami dodanymi na koniec roku.

Kalendarze solarny i lunarny — podobieństwa i różnice

Chociaż oba kalendarze używają różnych metod liczenia miesięcy, to tak samo mogą pomóc nam śledzić czas i dokładnie zarządzać naszym życiem. Oba z nich wykorzystują do tego naturę.
Najbardziej oczywistą różnicą między kalendarzami księżycowym i słonecznym są ciała niebieskie używane do mierzenia upływu czasu. Kalendarz księżycowy wykorzystuje do tego fazy księżyca, a kalendarz solarny słońce. Ponadto kalendarz słoneczny mierzy czas pomiędzy równonocą wiosenną, a księżycowy od nowiu do nowiu.
Jak widać, istnieje kilka różnic między kalendarzami księżycowym i słonecznym. Mamy nadzieję, że dzięki tym informacjom przybliżyliśmy Ci te dwa pojęcia oraz zachęcaliśmy do zagłębienia się w historię czasu!

Wróć