Historia kalendarzy — o przeznaczeniu i wynalezieniu kalendarza

Korzystamy z nich na co dzień, organizując życie zawodowe i prywatne swoje oraz bliskich. Trudno wyobrazić sobie, jak wyglądałby nasz świat bez nich — kalendarzy. Jaka jest historia kalendarzy? Kto je wymyślił? Jakie było ich pierwotne przeznaczenie i jaką postać obecnie przybierają? Zapraszamy do lektury!

Początki sięgające zamierzchłych czasów

Już w szkole uczymy się, że obowiązującym nas kalendarzem jest kalendarz gregoriański. Stanowi on najpowszechniejszy sposób odmierzania czasu. Warto jednak pamiętać, że posługujemy się nim dopiero od około 500 lat. A przecież już w starożytności ludzie mierzyli czas. Historia kalendarzy księżycowych czy księżycowo-słonecznych to fascynująca opowieść o tym, jak poprzez obserwację położenia słońca, następujących po sobie faz księżyca czy powtarzających się zjawisk przyrodniczych zaczęto wyznaczać pory roku.
Przykładowo, starożytni Egipcjanie posługiwali się kalendarzem będącym połączeniem kalendarza księżycowo-słonecznego i agrarnego. Cykliczne wylewanie rzeki Nil definiowało głównie rytm pracy rolników. Tym samym wyróżniano trzy pory roku:

  • porę wylewów,
  • porę cofania się wód,
  • porę suchą.

Osiągnięcia kolejnych cywilizacji bezpośrednio doprowadziły do ustanowienia w 1582 roku przez papieża Grzegorza XIII wspomnianego wcześniej, używanego przez nas kalendarza gregoriańskiego.

Jakie jest przeznaczenie kalendarzy?

Jak już pisaliśmy, kalendarze początkowo służyły przede wszystkim do wyznaczania rytmu prac na roli. Dzięki nim możliwe było także konstytuowanie i obchodzenie różnego rodzaju świąt na cześć bóstw, określanie dni targowych oraz czasu przeznaczonego do odpoczynku.
Dziś każdy z nas korzysta z terminarza zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Niektórzy stosują kalendarz książkowy lub ścienny w celu zapisywania ważnych dla siebie dat. Zwykle ujmujemy w nim takie informacje jak urodziny bliskich, ważne rocznice, terminy wykonania zadań w pracy lub szkole. Jest to też narzędzie umożliwiające zaplanowanie i zorganizowanie czasu wolnego.

Więcej niż terminarz

Używane obecnie kalendarze to już nie tylko funkcjonalne przedmioty. To również elementy dekoracyjne wieszane na ścianach naszych domów czy eleganckie akcesoria wykorzystywane w pracy. Szerokie możliwości personalizacji sprawiają, że praktycznie każdy kalendarz książkowy można zaprojektować zgodnie z własnymi upodobaniami. Na rynku dostępne są terminarze w rozmaitych formatach — od zbliżonych do B6 do A4. Firmy bardzo często przygotowują i wręczają swoim pracownikom lub klientom kalendarze zawierające elementy reklamujące swoje przedsiębiorstwo.

Ekologiczne kalendarze

Producent kalendarzy Lediberg stawia zarówno na wysoką jakość swoich wyrobów, jak i na ekologię. W swojej ofercie ma kolekcję terminarzy i notesów Appeel. Są to artykuły przygotowywane z… papieru jabłkowego. Ten innowacyjny rodzaj papieru powstaje z niewykorzystanych w przetwórstwie jabłkowym pozostałości. Materiał ten nadaje się w stu procentach do recyklingu i jest wolny od szkodliwych związków chemicznych.

Wróć