Organizacja czasu pracy - jak zaplanować dzień

Jeśli masz permanentny problem z realizacją planów, ciągle przekładasz zadania na inne godziny lub dni oraz mimo zapisywania istotnych zadań, nie realizujesz ich, ponieważ ignorujesz „przypominajki” w postaci alarmów i powiadomień, to znak, że warto popracować nad planowaniem codziennych zadań.

Na początek zrezygnuj z kalendarza elektronicznego i kup tradycyjny kalendarz książkowy. Specjaliści radzą zaopatrzyć się w niego szczególnie osobom, które często zawalają terminy, mylą godziny spotkań i ewidentnie nie radzą sobie z natłokiem obowiązków. O przewadze kalendarzy papierowych nad wirtualnymi przy planowaniu dnia przeczytasz w poniższym tekście.
 

Kalendarz elektroniczny vs tradycyjny

Choć kalendarze elektroniczne mają swoich zwolenników, nie oznacza to, że ich papierowe odpowiedniki straciły na aktualności. Przeciwnie. Po okresie fascynacji smartfonami i ich możliwościami, przyszedł czas renesansu tradycyjnych plannerów. Dlaczego? Z kilku powodów, wśród których do najczęściej podawanych argumentów należą:

  • trudność w zmianach planów na papierze;
  • łatwiejsze zapamiętywanie zaplanowanych zadań w przypadku tradycyjnych kalendarzy;
  • szybsze zapisywanie informacji.

Dobrze zaplanowany dzień musi uwzględniać twoje realne możliwości. W kalendarzu elektronicznym łatwiej dokonywać zmian, niż na papierze, zachowując czytelność. To skłania nas instynktownie do głębszego przemyślenia planów na kolejny dzień i zarezerwowania sobie na ich realizację nieco więcej czasu.

Kolejną korzyścią z kalendarza papierowego jest łatwiejsze zapamiętywanie zaplanowanych zadań, dzięki synchronizacji ręka – oko. U większości osób zapisywanie ręczne pomaga uporządkować kolejny dzień i zaplanować go lepiej niż wówczas, kiedy robią to w kalendarzu elektronicznym.

Kolejnym argumentem przemawiającym za papierową wersją plannera jest możliwość znacznie szybszego zapisania informacji, zwłaszcza podczas pracy czy w trakcie rozmowy telefonicznej.
 

Jeśli kalendarz papierowy, to jaki?

Wśród najczęściej poszukiwanych na pewno znajduje się kalendarz książkowy z układem dziennym, choć zainteresowaniem nabywców cieszą się także mniejsze kalendarze kieszonkowe.

Dzienny kalendarz papierowy daje możliwość zapisania sporej ilości informacji, na które jest w nim po prostu dużo miejsca. Właśnie taki model należy wybrać, jeśli mamy kłopoty z planowaniem i nie wystarcza nam hasłowe, zdawkowe zapisanie skrótowych informacji w kalendarzyku kieszonkowym. Kalendarz książkowy sprawdza się również jeśli jesteśmy osobami, które mają naprawdę sporą liczbę zajęć, czy spotkań do zrealizowania każdego dnia.

Nowoczesne kalendarze książkowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybierając kalendarz książkowy, oczywiście powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na wielkość, oraz rozplanowanie dni i tygodni wewnątrz. Do najbardziej klasycznych należą kalendarze formatu A5, gdzie każdy dzień powszedni ma własną stronę, a sobota i niedziela znajdują się na jednej, wspólnej.

Dodatkowo zwykle na każdej kartce takiego plannera znajduje się skrócony kalendarz miesięczny, dzięki któremu łatwo zorientować się zawsze, w którym miejscu miesiąca jesteśmy danego dnia. Oczywiście każdy dzień opatrzony jest datą, a także nazwą dnia tygodnia, zwykle po polsku i w kilku innych powszechnie używanych w naszym kraju językach.

Jeśli kupujemy kalendarz, warto zwrócić uwagę na detale – przydatną wstążeczkę, dzięki której możemy zaznaczyć dany dzień tygodnia, czy perforacje narożników stron, pełniące podobną funkcję. Nie mniej ważna jest jakość papieru oraz okładka kalendarza. Elegancki i ładny kalendarz z pewnością sprawi nam więcej przyjemności, niż nieatrakcyjny. Chętniej będziemy nie tylko zapisywać w nim notatki, ale również później je czytać i realizować zadania zgodnie z planem.

Wróć