Porównanie różnych systemów kalendarzowych: gregoriański, juliański, islamski...

Ludzkość na przestrzeni dziejów starała się szukać sposobów na interpretowanie upływającego czasu. Jednym z nich była obserwacja ciał niebieskich i mierzenie czasu na podstawie ich ruchu. Jedną z podstawowych jednostek czasu stał się miesiąc, czyli okres, w którym Księżyc kończy pełen cykl zmienności faz. Od łacińskiego kalendae, oznaczającego pierwszy dzień miesiąca, wywodzi się współczesne słowo kalendarz. W jaki sposób powstały najpopularniejsze kalendarze, którymi przez setki lat mierzono płynący nieubłaganie czas? Jaki rodzaj mierzenia czasu przedstawiają dzisiejsze kalendarze książkowe i ścienne?

Kalendarz juliański – kto go stworzył?

Kalendarz juliański otrzymał swoją nazwę na cześć Juliusza Cezara, który wraz z osobistym astronomem, Sozygenesem z Aleksandrii, zreformował istniejący dotychczas kalendarz rzymski. Sozygenes ustalił, że rok trwa 365 dni, ma 12 miesięcy, a co 4 lata w lutym pojawia się dodatkowy dzień. W kalendarzu juliańskim nie był to 29 lutego, a przeżywany dwa razy dzień 24 lutego. Początek kalendarza juliańskiego ustalono na dzień 1 stycznia.
Słoneczny kalendarz juliański obowiązywał w Europie przez wiele stuleci po upadku Rzymu. W krajach takich jak Hiszpania, Włochy czy Polska używano kalendarza juliańskiego do 1582 roku. Europejskim państwem, które najdłużej korzystało z mierzenia czasu według reformy Juliusza Cezara, była Grecja. W tym kraju kalendarz juliański obowiązywał aż do 1923 roku.

Dlaczego wprowadzono kalendarz gregoriański?

Kalendarz juliański okazał się niedoskonałym produktem imperium rzymskiego. Z biegiem czasu zaczął spóźniać się o 1 dzień na 128 lat, co powodowało problemy w wyznaczaniu Świąt Wielkanocnych. Pory roku zaczęły przesuwać się względem dat kalendarzowych, dlatego w 1582 papież Grzegorz XIII „usunął” 10 dni z ówczesnego kalendarza. Po 4 października nastąpił 15 października i tego samego dnia wszedł w życie zreformowany kalendarz gregoriański. W odróżnieniu od juliańskiego kalendarz gregoriański stanowi, że przestępne będą jedynie te lata, które są podzielne przez 4, ale nie przez 100. Wyjątkiem stały się lata podzielne przez 400.
Jako pierwsze kalendarz gregoriański wprowadziły kraje katolickie. Następne były kraje protestanckie, m.in. Wielka Brytania, która zreformowała kalendarz w roku 1752. W XX wieku kalendarz gregoriański przyjęła Rosja. Mimo to liturgia prawosławna nadal korzysta z kalendarza juliańskiego.

Kalendarz islamski – księżycowy sposób mierzenia czasu

Kalendarz muzułmański, zwany również islamskim, to kalendarz oparty na mierzeniu czasu według faz księżyca. Kalendarz księżycowy liczy 354 dni i dzieli się na 12 miesięcy po 29 lub 30 dni. Kalendarz islamski jest wykorzystywany głównie do celów religijnych. Pierwszy rok księżycowego kalendarza muzułmańskiego przypada na 622 rok kalendarza gregoriańskiego. Ten rok nosi nazwę hidżra na wspomnienie emigracji Mahometa z Mekki do Medyny. Tydzień w kalendarzu islamskim zaczyna się w niedzielę, a kończy w sobotę. Każdy dzień trwa od zachodu do zachodu słońca.

Potrzebujesz stylowego i poręcznego kalendarza, w którym uchwycisz każdy dzień? Producent kalendarzy Lediberg ma w swojej ofercie kalendarze w wielu różnych formatach, które będą zdobić Twoje biurko lub towarzyszyć Ci na każdym spotkaniu. Ekologiczne kalendarze książkowe i notesy będą wspaniałym prezentem dla klientów Twojej firmy lub osób, na których szczególnie Ci zależy.
 

Wróć